Church Committees

Committees at Fredericksburg United Methodist Church are based on the UMC Book of Discipline.  Committee Members are nominated and serve for a term.  The term end is designated by class year, noted in parenthesis. 

Church Council

  • Chair - Mark Earnesty ,
  • Vice Chair - Matt Zurasky,
  • Secretary - Kendall Martin
  • Lay Leader, 5:00 – TBD
  • Lay Leader, 8:30, Adam Sutton and Terri Wiseman (’20)
  • Lay Leader, 9:45, Cyndi DeWitte and Dave Berry (’20)
  • Lay Leader, 11:00 Hank McCaslin (’19)
  • Trustees, Chair, Paul Prewitt (’19), Beckie Resio (Council rep)
  • Staff Parish Relations Committee, Chair, JR Raybold (’21)
  • Finance, chair, Dave Bertauski, Jr (’19)
  • Seek, Larry Tubbs and Denise Gates (’19)
  • Connect, Mona Lamb and Sherry Hession(’21)
  • Grow, Heather and Doug Hares (’21)
  • Serve, Mike Cotter (’21)
  • Young Adult, Clay Murray (’21)
  • Youth representative, Henry Counsell (’19) and Aaryn Boatwright (’19)
  • Ex Officio Rev. Gina Anderson-Cloud, Lead Pastor

Annual Conference Delegates

  • John Mann
  • Joanne Wilson
  • Mike Cotter
  • Alternates: TBD

Barnabas Ministries (CONNECT)

Bazaar (CONNECT)

Better Health Task Force (CONNECT)

Children's Ministry (GROW)

  • Team Leader – Lori Govar (’19)
  • Rachel Burner (2018)
  • Rachel Beasley (2020)
  • Carrie Bertauski (2020)
  • Mary Young (2020)
  • Demi Alas (2021)
  • Allison Xanthopoulos (2021)
  • Jillian Murray – staff
  • Kim Carryer – staff

Communications Team (SEEK)

  • Carol Knott,
  • Michelle Cooper,
  • John Mann,
  • Trish Vaughan,

CONNECT

  • Mona Lamb ('21)
  • Sherry Hession (’21)
  • 5th Sunday connect
  • Ministry Moments
  • Greeter and Usher Training and Scheduling
  • Barnabas Ministries – Shirley Cullop
  • Pastoral Care
  • Prayer Shawl ministry – Nancy Swift
  • Wednesday Prayer Service
  • Wednesday night dinners: Don Becker
  • Visitation Ministry: Homebound ministry: Shirley and Gene Barlow, ’17
  • Spiritual Gifts: Barbara Simpson
  • Stephen Ministry: Barbara Simpson
  • Emmaus: Lynda Swanlund
  • UMM: Larry Juhlin (see below)
  • UMW: Janine Kuty (see below)
  • Bazaar: Sharon Bradshaw
  • Merry makers, Older Adult Ministries – Ronda Worcester, Jayne Manger
  • Grief and Hospice support: Jenna Cooley
  • Visitation Coordinator/Communion to Homebound coordinator – Jayne Manger
  • Divorce Recovery
  • Better Health Task Force – Mary McGhee-Pasternak

Finance and Stewardship - Meets 3rd Monday of each month, 6:30 Room 209

Finance: Foundation

  • Chair - Jerry Miller (19),
  • Vice Chair – team to discern
  • Steve Stephenson (’19)
  • Rob Billingsley (’19)
  • Brenda Goodpasture (’20)
  • Joanna Reynolds (’20)
  • Florence Ridderhof (’20)
  • Corey Hewson (’21)
  • Bob Pickett (’21)
  • Tom Ullrich (’21)

Finance: Stewardship

  • Chair: Lynne Richardson
  • David Bertauski
  • Rob Billingsley
  • Ron Stapleton
  • Paul Prewitt
  • Walter Sheffield
  • Doug Holbrook
  • Jim Kavina
  • Cyndi DeWitte
  • John Mann
  • Steve Cooley

GROW

  • Chair - Heather and Doug Hares ('21)
  • Preschool Director - Becky Patrick (staff)
  • Sunday School Superintendents - Don & Mary Grace Becker
  • Scouting Chair - Charlie Maurer
  • Mothers of Preschoolers (MOPS) - Allison Xanthopolous
  • Children's Ministries and Programs - Lori Govar (chair), Jillian Murray (Staff),
  • Upward Basketball - Lori Govar / Adam Sutton,
  • Kids with Purpose - Rachel Burner
  • Confirmation Coordinator - Katherine Counsell
  • Youth and Youth Missions - Melissa Eagleton, Amy Dotto (Staff)
  • Adult Small Groups and Studies

Hospitality

  • Sunday Fellowship Coffee - Bob LaChance, Marci Dishman
  • Receptionist Coordinator - Bonnie Cooper
  • Funeral Receptions - Mary Grace Becker
  • Wedding Coordinator - Mary Grace Becker

Lay Leaders - Meets 2nd Monday each month, 6:30 in Room 209

  • Chair – Rev. Gina Anderson-Cloud
  • Associate Pastor – Rev. Josh Hagstrom
  • Larry Tubbs (’19)
  • Diane Cotter (’19)
  • Becky Brooks (’20)
  • Joanne Wilson (’20)
  • Marci Dishman (’20)
  • Susanne Martin (’21)
  • Allison Xanthopoulos (’21)
  • Doug Porter (’21)
  • Lay Leader, 5:00 – TBD
    Lay Leader, 8:30 – Adam Sutton, Terri Wiseman (’20)
    Lay Leader, 9:45 – Cyndi DeWitte/Dave Berry (’20)
    Lay Leader, 11:00 – Hank McCaslin (’19)

Lay Servant Ministers 

  • Denise Gates
  • John Mann
  • Bob Pickett
  • Larry Tubbs

Merry Makers  (CONNECT)

Music Ministries 

  • Children’s Praise - Jennifer Leja (staff)
  • Children’s choir – Jennifer Leja
  • Angel Choir – Jillian Murray (staff, but this as volunteer)
  • Hand bells – David Kirven (staff)
  • Youth Choir – Jennifer Leja
  • Youth Praise Band – Kenny Smith (staff)
  • Family Choir – David Kirven
  • Sanctuary Choir – David Kirven
  • Praise Team – Jennifer Leja

Nominations

  • Rev. Gina Anderson-Cloud

Pastoral Care (CONNECT)

Prayer Shawl Ministry (CONNECT)

Preschool & Preschool Board (GROW)

  • Board Chair - TBD by the Preschool Board
  • Vice Chair - Jenna Cooley (’20)
  • Director - Becky Patrick (Staff),
  • Staff - Rev. Gina Anderson-CloudWilliam Boatwright (’19)
  • Amber Dawson (’19)
  • Laura Ellis (’19)
  • John Leonard (’20)
  • Melanie Haus (’20)
  • Mary Grace Becker (’21)
  • TBD (’21)
  • Brooke Miller (non-voting)

Scouting   (GROW)

  • Boy Scout Team Leader - Charlie Maurer,
  • Cub Scout Team Leaders - Marcia and Neil Dishman,
  • Girl Scout Team Leader - Leigh Sutton,  and Rachael Orzechowski

SEEK

SERVE  

Staff Parish Relations, SPRC - Meets 3rd Tuesday each month, 6:30 in Room 202

  • Chair - JR Raybold (’21)
  • Sue Kavina (’19)
  • Angela Kim (’19)
  • John Blosser (’19)
  • Beth Rhodes (’20)
  • Steve Cooley (’20)
  • Paula Zero (’21)
  • Lisa Foeman (’21)
  • Lay Leader, 5:00 – TBD
  • Lay Leader, 8:30 – Adam Sutton/Terri Wiseman (’20)
  • Lay Leader, 9:45 – Cyndi DeWitte/Dave Berry (’20)
  • Lay Leader, 11:00 – Hank McCaslin (’19)

Stephen Ministry (CONNECT)

Sunday School  (GROW)

Trustees (Board of Trustees) - Meets 1st Monday of each month, 6:30 Room 209

  • Chair - Paul Prewitt
  • Vice Chair - Ed Levis (’19)
  • Paul Prewitt (’19)
  • Bob Bos (’19)
  • Glenn Goodpasture (’20)
  • Tony Schroth (’20)
  • Chris Silkensen (’20)
  • Mike Wilson (’21)
  • Beckie Resio (’21)
  • Linda Bonshire (’21)

Trustees Heritage Committee / John J Johnson Archives

  • Chairs - Margaret and Bill Mock,
  • Kelly Blosser
  • Janet Davis
  • Lynn Gambell
  • Bob LaChance
  • Barbara Williams
  • Doug McDonald
  • Lynda McDonald
  • Carolyn Parsons
  • William Rhoades

United Methodist Men, UMM  (CONNECT)

  • President - Larry Julihn
  • Vice President - Bob LaChance,
  • Treasurer - Sandy Wiseman
  • Devotion Leader - Bob Pickett,

United Methodist Women, UMW   (CONNECT)

  • President - Janine Kuty,
  • Vice President - Carol Kuty
  • Secretary - Betsy Corcoran
  • Treasurer - Jean Himmel
  • Gladys Cocke Circle - 1st Thursday, 10:00 AM at Fellowship Hall; Charlotte Edge,
  • Mary Ellen Stephenson Circle - 2nd Thursday, 7:30 PM at member’s homes; Nancy Sentipal,
  • Wesleyan Circle - 1st Tuesday, 2:00 pm, Room 202 - Nancy Swift,
  • Acts Circle - Denise Gates,

Visitation Ministry  (CONNECT)

  • Shirley and Gene Barlow, 

Walk to Emmaus

  • Lynda Swanlund,
  • John Mann,

Wedding Coordination (CONNECT)

Worship Committee (CONNECT)

Youth Ministry Team (GROW)

  • Team Leader - Melissa Eagleton ('19)
  • Staff - Amy Dotto,
  • Kristen Johnson
  • Carol Knott
  • Adam Sutton
  • Tyler Newton
  • Mark Haus